Priemyselné vysávače s kvalitným motorom

Ako správne vybrať vysávač

Suché alebo mokré satie


Mnoho ľudí sa pred nákupom rozhoduje, či zostať pri osvedčenej klasike a vysávať suchým spôsobom, alebo si kúpiť vysávač s funkciou mokrého satia. Takéto prístroje dokážu vyprať koberec, ale aj vytrieť podlahu. Na prvý pohľad zdanlivo univerzálnosť v mnohých prípadoch naráža na komfort obsluhy. Mokrý proces si vyžaduje iný typ filtrov a pri zmene technológie sa nevyhnete viac či menej zložitému prestavovaniu prístroja. Preto si najskôr dobre premyslite, čo od svojho nového vysávača očakávate (teda okrem dokonale čistej podlahy).

Vrecko alebo záchytná nádoba

Výsledkom luxovania je odpad. Najčastejšie vo forme prachu, vlasov a ďalších podobných častíc. Jeho zachytávanie, manipulácia s ním môže prebiehať hneď niekoľkými spôsobmi. U vysávačov nachádzame dva základné mechanizmy: zber do vrecka a do pevnej nádoby. Oba systémy majú svojich priaznivcov a odporcov. Tradičné “vreckové" riešenie uprednostňuje mnoho ľudí z dôvodov historických (sú na ne z minulosti zvyknutí), ale i praktických. Vrecko má dlhú životnosť a pri jeho výmene sa prakticky nedostávate do styku s nazbieranými odpadom. Záchytná nádoba oproti tomu šetrí náklady (nekupujete náhradné sáčky) a umožňuje komfortné vyprázdňovanie po každom vysávaní. Niekomu však môže vadiť potenciálny styk s prachom v priebehu vysypávania.

Sací motor

Veľmi dôležitým faktorom pri výbere nielen priemyselného vysávača je jeho srdce a tým je jednoznačne sací motor. Darmo budete mať vysávač vyčačkaný zvnoku a vybavený všetkými možnými stupňami filtrácie (ktoré mimochodom znižujú sací výkon vysávača), keď bude v jeho útrobách tĺcť nekvalitné srdce v podobe sacieho motora. Výber kvalitného sacieho motora do vysávačov je jednoznačne hlavným faktorom. Naše sacie motory do vysávačov spĺňajú aj najvyššie možné kritéria, ktoré na ne môžu byť počas náročnej prevádzky kladené.

Sací výkon verzus príkon

Dôležitým parametrom s priamym vplyvom na kvalitu vysávania je výkon satia a príkon prístroja. Najčastejšie sa stretnete s druhým z údajov, ktorý sa v kategórii bežných vysávačov pohybuje medzi 1000 - 2000 W. Reálny sací výkon zodpovedá určitému zlomku veľkosti príkonu, a to cca jednej štvrtine. Okrem iného je potrebné mať na vedomí, že výkon so stupňom zaplnenia vrecka klesá. Vysávač je nepoužiteľný bez kvalitnej regulácie výkonu. Tá môže prebiehať skokovo a prepínačom, v niektorých prípadoch dokonca priamo ovládačom na rúčke trubice. Nenechajte sa oklamať gigantickými číslami, ktoré vyjadrujú príkon motora. Bežne sa stretnete s hodnotami 600 až 2000 wattov. Tento údaj vám o výkone nič neprezradí. Vyčísľuje iba to, koľko elektrickej energie vysávač minie

Filtre – potreba nielen pre astmatikov

Súčasné moderné prístroje disponujú vyspelými systémami filtrácie prúdiaceho vzduchu. Klasická je kombinácia vstupného filtra pri saní motora a výstupné varianty na zadnej strane prístroja. Ich úlohou je chrániť zariadenie a odstraňovať častice a škodlivé mikroorganizmy. Samostatnou kategóriou sú špeciálne HEPA filtre, odstupňované podľa účinku číselnou radou. Maximálnu ochranu poskytuje stupeň 13, ktorý je schopný odfiltrovať 99,9% nečistôt. Takéto riešenie je vhodné (nielen) pre alergikov. Navyše existujú aj vodou umývateľné varianty s niekoľkoročnou životnosťou.

Trubice a špeciálne nadstavce

Každý povrch má svoje špecifiká, ktorým sa výrobcovia vysávačov snažia všemožne prispôsobiť. Špeciálne nástavce a multifunkčné hubice na vysávanie kobercov (kefová turbína), plávajúcich podláh, čalúnenia a zle dostupných priestorov bývajú často už základnom vybavení (neplatí pre turbínu). Samostatnou kategóriou sú nadstavby pre mokré vysávanie (viď. bod 1). Rozdiely nachádzame aj v trubiciach a prívodných hadiciach. Teleskopické verzie ponúkajú komfort plynulého nastavenia dĺžky a úsporu miesta (zasúvajú sa do seba). Niektorí výrobcovia na ne navyše umiestňujú aj viac či menej sofistikované ovládače výkonu.

Mali by ste vedieť

Do úžitkovej hodnoty sa počíta aj komfort spojený s používaním vysávača. Nezabudnite, že správna konštrukcia koliesok výrazne zjednoduší posun po krajine, ergonomické madlo luxovania schodov. Rovnako tichý chod nie je štandardom. Ak pri vysávaní požadujete maximálne ticho, vyberte si model s najnižšou hodnotou hlučnosti (minimum je 68 dB).

Ďalšie užitočné informácie

 

kategórie produktov