Aký mop je na upratovanie najvhodnejší a ako sa o mopy starať

Aký mop je na upratovanie najvhodnejší a ako sa o mopy starať

Na umývanie podláh existuje veľmi veľké množstvo rôznych mopov. Ako sa v nich orientovať a ktorý z nich je najlepší na daný typ podlahy? Každá podlaha totiž vyžaduje iný systém údržby, s iným mopom a čistiacou chémiou. A aby toho nebolo mále, existuje aj viacej druhov systémov uchytenia mopu. Či už kapsový, alebo oveľa obľúbenejší fixný, jazykový mop.

dfgdsfgsdfgdfg 

Aký typ podlahy chceme mopom umývať?

Základná otázka, ktorú si pri výbere mopu musíte vždy položiť ako prvú. Na to, aby ste zabezpečili dokonalý lesk a maximálnu čistotu vašej podlahy, musíte používanie mop prispôsobiť jej povrchu a typu danej podlahy. Poznáme dva hlavné typy mopov, bavlnený a mikrofázový. Bavlnené mopy sa vyznačujú väčším objemom textílie a teda materiálu materiálu a tým pádom dokážu obsiahnuť väčšie množstvo vody a poňať väčšie množstvo špiny a nečistôt. Naproti tomu mikrofázové je možné používať na lesklých povrchoch, pretože majú aj leštiace vlastnosti.

Drevené a laminátové podlahy by ste nikdy nemali umývať mopom, ktorý obsiahne veľké množstvo vody, nakoľko hrozí, že sa voda dostane do spár a môže dôjsť k nasiaknutiu dreva a následnému poškodeniu podlahy. Preto sa práve na tento typ podlahy odporúča použiť mikrofázový mop, ktorý je zložený z jemných mikrovlákien vďaka čomu je šetrný k týmto povrchom.

 26 inch moghjkghjghjncrete floors

Naproti tomu sa na ostatné typy podláh, ako sú guma, linoleum, prírodný či umelý kameň, odporúčajú zase klasické bavlnené mopy. Pri povrchoch citlivejších na poškodenie a poškriabanie, akú sú napríklad podlahy z mramoru je vhodné používať čo najjemnejšie druhy mopových návlekov.

Z čoho vlastne kompletný mop pozostáva

Upratovací mop pozostáva z troch častí. Násada alebo tyč, držiak mopu a samotný návlek - mop.

Všetky jednotlivé časti mopu sú dôležité, pretože pokiaľ by ste pri ich výbere niektorú z nich podcenili, malo by to vplyv na ostatné časti mopu, nakoľko len kompletný mop dokáže vykonávať svoju činnnosť dokonale.

Kvalitná tyč zabraňuje jej nechcenému prehýbaniu alebo až zlomeniu keď budete vyvíjať na mop tlak pri čistení. Pevný a odolný držiak mopu zase dokáže odolávať pravidelnému namáhaniu pri zapínaní a odnímaní návleku, čo oceníte pri jeho výdrži a životnosti. No a samozrejme, mop z kvalitného materiálu nebude nechávať na zemi po sebe rôzne nite a vlákna a aj jeho životnosť pri praní bude výrazne vyššia ako pri nejakej lacnej náhražke. Preto sa určite nevyplatí kupovať lacné a nekvalitné mopy, ktoré Vám budú prácu iba znepríjemňovať a ktoré aj tak po krátkom čase radšej hodíte do koša.

Aké mopy poznáme?

Systému uchytenia mopov sú dva. Ten prvý, starší je pre kapsové mopy. Mopy majú všité akoby vrecká do ktorých sa držiak mopu zachytí. Tieto systémy sú ale prežité a nedokonalé, nakoľko sa musíte pri žmýkaní mopu neustále zohýbať a brať špinavý mop do rúk a ručne vyžmýkať.

Naproti tomu je ďaleko efektívnejšia a príjemnejšia voľba fixných alebo tzv. jazykových mopov. Tieto návleky mopov majú odstávajúce ušká, ktoré sa fixne zaaretujú do držiaku mopou a následne je držiak jednoducho nohou možné ovládať, čím dôjde ku jeho zloženie pre vyžmýkanie mopu, ktorý na ňom je fixne zachytený v žmýkači a následným stlačením nohou opätovne zafixujete mop do pracovnej polohy. Tento systém sa nazýva bezdotykové upratovanie alebo čistenie. Samozrejme je ku mopu nutné aj vedro so žmýkačom, najideálnejšie ako dvojvedrový vozík.

vbcbxvbcvb

Starostlivosť o mop

Aby sa čo najviac predĺžila životnosť mopu a aby si mop zachoval čo najdlhšie svoje vlastnosti, je velmi dôležitá aj samotná starostlivoť o mop. To znamená, že po každom skončení umývania je dôležité mop vypláchať v teplej vode aby sa zabezpečila čo najdôkladnejšia likvidácia rôznych baktérií a predišlo sa ich opätovnému šíreniu po podlahe pri následnom použití mopu. Pokiaľ mop neplánujete dlhšie používať, určite pomôže aj ponoriť mop na cca 15 minút do roztoku čistej vody a trocha bielidla. Kvalitné mopy je možné aj vyprať v práčke pri 60°C, čím zabezpečíte ich perfektný stav pri opätovnom použití. V prípade obavy môžete zvoliť aj nižší program. A na záver nezabudnite mop dôkladne vysušiť. V opačnom prípade by celá predošlá starostlivosť vyšla vniveč, nakoľko by sa v mope začali vinou vlhkosti šíriť rôzne baktérie a plesne.

 gfh

Pokiaľ si pri výbere mopu nie ste úplne istý, alebo máte akékoľvek doplňujúce otázky, neváhajte nás kontaktovať. Naši profesionálne vyškolení odborní pracovníci Vám ochotne poradia a pomôžu.