Poriadny sací motor, turbína - skutočné srdce každého vysávača

Poriadny sací motor, turbína - skutočné srdce každého vysávača

Sací motor – naozajstné srdce každého vysávača

Výkon sacieho motora je dôležitým aspektom, ktorý je nutné zvážiť pri výbere a porovnávaní rôznych vysávačov. Ale nie je to jediný dôležitý faktor ovplyvňujúci výkon vysávača. Medzi ďalšie dôležité faktory patrí napríklad efektívnosť a účinnosť čistenia, prietok vzduchu cez systém, účinnosť filtrácie prachu – HEPA, UPLA, spôsob zberu prachu a nečistôt atď.

Výkon sacieho motora je určite jeden z výrazných parametrov, ktoré majú vplyv na celkový výkon každého vysávača. Nakoľko práve sací motor vytvára saciu silu a sací podtlak a teda dva mimoriadne dôležité parametre pri výbere vysávača. Ale treba si uvedomiť, že tieto parametre veľmi veľa výrobcov vysávačov neúmerne skresľuje a veľmi rado si zamieňa sací výkon motora s príkonom vysávača. Robia to preto, aby práve ich vysávač vypadal "na papieri" čo najlepšie.

CT 14 1000

Neexistuje vysávač, ktorý ako jeden veľmi známy výrobca vysávačov uvádzal vo svojej reklame kde tvrdil, že jeho vysávače nikdy nestrácajú saciu silu a výkon. Pri testovaní týchto vysávačov sa došlo jednoznačne ku záveru, že onen renomovaný výrobca vo svojich reklamných tvrdenia veľmi jemne povedané "neuvádzal pravdu".

Treba si preto uvedomiť, že sací výkon motora je len jeden z faktorov, ktoré majú vplyv na celkový sací výkon vysávača. Určite je veľmi dôležitá aj samotná kvalita konštrukcie a jednotlivých materiálov z ktorých sú motory do vysávačov zložené. Mnoho výrobcov motorov do vysávačov sa snaží honbou za čo najnižšou cenou nahrádzať kvalitné materiály tými nekvalitnými čo má jednoznačný vplyv na akútny pokles životnosti ale aj výkonu motora. Napríklad pri lacných motoroch je nahradené medené vynutie motora hliníkovým, rovnako ako aj kvalita ložísk a uhlíkov sacích motorov. Preto sa tu znovu prejaví staré rčenie "niesme takí bohatí, aby sme si kupovali lacné veci".

Určite najviac používaným parametrom pre označovanie výkonu vysávačov je jednotka watt (označenie W). Niektorý výrobcovia vysávačov ale označujú výkon svojich vysávačov nie výkonom sacieho motora, ale celkovým príkonom vysávača. Beľmi dobrým ukazovateľom sacieho výkonu vysávača je ale dosiahnutý sací výkon vytvorený sacím motorom vyjadrený v mm H2O. Prípadne aj meranie hodnoty prietoku vzduchu v metroch kubických za hodinu (m2/h) je tiež veľmi spoľahlivým ukazovateľom výkonu vysávača. Schopnosť vysávačov účinne premieňať príkon vysávača na jeho saciu silu sa veľmi výrazne líši pri domácich a pri priemyselných a profesionálnych vysávačoch.

Pre jednoduché vysvetlenie:

Príkon vysávača
Príkon vysávača predstavuje mieru vstupného výkonu motora. Toto výrobcovia zneužívajú a používajú údaje príkonu z dôvodu aby skomplikovali používateľnom porovnávanie medzi rôznymi modelmi vysávačov od viacerých výrobcov.

Air watty
Niektorí výrobcovia používajú špecifickú hodnotu air watty v snahe ohodnotiť výstupný výkon namiesto vstupného výkonu vysávača. Táto špecifická jednotka sa väčšinou používa na hodnotenie výkonovej jednotky v centrálnom vysávacom systéme. Je založená na podtlaku a prietoku vzduchu samotnej jednotky, takže je ovplyvnená výkonom sacieho motora ako aj odporom vzduchu v samotnej jednotke.

PaddedImage800800FFFFFF 10

Musíte si uvedomiť, že hodnota air wattov nemusí odrážať skutočný prietok vzduchu v celom systéme pri bežnom používaní. Okrem obmedzení vo vnútri motorovej jednotky vzniká aj odpor spôsobený prúdením vzduchu, prípadne upchávaním odpadu v sacích hadiciach, ako aj zvýšený odpor vzduchu vo filtračnom systéme vysávačov, keď sa filtračná jednotka zanáša odpadom a špinou.

Schopnosť účinne premieňať vstupný príkon na výstupný výkon sa podstatne líši pri domácich a priemyselných alebo profesionálnych vysávačov. Počet stupňov sacieho motora, teda počet „ventilátorov“ v sacom motore, značným spôsobom ovplyvňuje aj celkový skutočný výkon vysávača.

Pri výbere vysávača je najlepšie sa dozvedieť čo najviac informácií o možnostiach a jednotlivých modeloch vysávačov aby ste si mohli vybrať ten najvhodnejší model, ktorý bude plne vyhovovať Vaším podmienkam. Naši zamestnanci spoločnosti NOVA CLEAN Vám na základe MNOHOROČNÝCH skúseností najlepšie pomôžu určiť najvhodnejšie riešenie Vašich potrieb a poradia pri výbere toho najvhodnejšieho motoru do Vášho vysávača.