Ako vybrať správny profesionálny, alebo priemyselný vysávač
Nikdy ste si nevyberali vysávač? Poradíme Vám, ako správne vybrať. Najskôr by ste však mali poznať základné rozdelenie vysávačov, ktoré sa delia na:
Každý vysávač bez ohľadu do akej kategórie patrí, sa skladá z hlavných častí, ako je hlava vysávača a odpadová nádoba. Hlava vysávača je umiestnená na odpadovej nádobe, z ktorej vedie sacia hadica s možnosťou napojenia na saciu rúru a potom hubice podľa využitia vysávača. Pod hlavou vysávača je umiestnený motor (turbína), prípadne nasleduje plavák (pre vysávanie rôznych druhov kvapalín) a filter na ochranu motora. Najdôležitejší faktor u vysávačov je dobrá a bezproblémová filtrácia.
Výkon vysávačov
V prípade výberu vysávača, opäť bez ohľadu do akej kategórie patrí, sa nenechajte zmiasť reklamou, kde sa najčastejšie udáva iba príkon daného vysávača (W, kW). Tento príkon nemá s výkonom vysávača vôbec nič spoločné a jedná sa len o údaj spotrebovaného množstva elektrickej energie motora či turbíny.
Dôležité faktory pre určenie výkonu vysávača sú dve veličiny:
- Podtlak (u domácich vysávačov sa väčšinou udáva sací výkon)
- Prietok vzduchu
Podtlak sa väčšinou udáva v milibaroch (mbar) alebo v kilopascaloch (kPa) a prietok vzduchu v litroch za hodinu alebo litroch za minútu (l / hod alebo l / min), takže pre prípadné porovnanie musíte prepočítať. U domácich vysávačov sa sací výkon udáva vo wattoch (W).
Dôležitejšie parameter v posudzovaných parametroch výkonnosti je spravidla prietok vzduchu - keď nasávate väčšie, objemnejšie a ťažšie nečistoty, berte vždy vyšší ohľad na množstvo nasatého vzduchu.
Skutočný výkon vysávača zistíte len v závislosti podtlaku a nasávaného množstva vzduchu.
Výkon možno zistiť porovnaním výkonových hodnôt medzi rôznymi vysávači.
Pomôcka pre porovnanie výkonu vysávačov:
Všeobecne je možné povedať, že vysávače, ktoré majú podtlak okolo 170 mbar a prietok vzduchu cca 2.500 l / min, môžeme označiť ako poloprofesionálne. Vysávače od 200 mbar a množstvo vzduchu cca 3.000 l / min môžeme zaradiť do profesionálnej skupiny.
Filtrácia vysávačov
Ako už je napísané vyššie, každý kvalitný vysávač by mal obsahovať filter pre ochranu motora a výstupný filter, a to nezávisle na vysávanie do prachových vreciek. Niektoré domáce vysávače disponujú viacero filtre, ako napr. Ďalší vstupný filter, ale to je viac-menej len predajné "lákadlo". Neznamená to, že čím viac filtrov, tým lepšie.
Prachové vrecká do vysávačov sú buď klasické papierové alebo z rôznych druhov textílií. Tieto odpadové sáčky samo o sebe tvorí "prvotné" filter, ale to už dnes nestačí. Sáčky sa môžu pretrhnúť a v prípade, že vysávač nemá motorový filter, vysávanej nečistoty vletia do turbíny a poškodí jej. Ďalej sú výstupné filtre (ako napr. HEPA filtrami), ktoré zabránia vrátenie jemných nečistôt do prostredia.
Kategória filtrácií profesionálnych - priemyselných vysávačov
Priemyselné, profesionálne vysávače môžu byť vybavené rôznymi druhmi filtráciou, ktoré sú rozdelené do bezpečnostných prachových tried.
Klasifikácia prachových tried profesionálnych vysávačov:
Od r. 1997 EN 60335-2-69, IEC 60335-2-69
* OEL = Occupational Exposure Limit (s) = expozičný limit (y)
Expozičné limity nebezpečných chemických látok a prachu v pracovnom prostredí sú dôležitým nástrojom pre hodnotenie rizika a cennú informácií týkajúcich sa bezpečnosti a zdravia pri práci
Vodná filtrácia u domácich vysávačov
Niektoré domáce vysávače tiež disponujú vodným filtrom. Vysávače s vodným filtrom fungujú štýlom, že nasávaný vzduch s nečistotami prechádza do nádoby s vodou, kde dôjde k oddeleniu vzduchu s hrubými nečistotami. Hrubé nečistoty zostávajú v odpadovej nádobe s vodou a vzduch z vysávača prechádza cez výstupný filter do miestnosti.
Počas doby vysávania vysávač funguje aj ako zvlhčovač vzduchu. Vodná filtrácia nie je vhodná pre profesionálne vysávače, ale skôr pre domáce použitie.
HEPA filtrácia
Domáce vysávače, aj niektoré profesionálne, využívajú HEPA filtre (HEPA - High Efficiency particular Air), ktoré sú často zaradené ako posledný čiže výstupné filtre pre zachytenie tých najjemnejších prachových čiastočiek, peľov, výkalov roztočov a podobne. Tieto HEPA filtre zabráni vypúšťanie týchto prachových nečistôt späť do miestnosti. Výsledkom je potom zachytenie neuveriteľných 99.9% mikroskopických častíc, ktoré spôsobujú zdravotné problémy ľuďom trpiacich astmou a alergiami (HEPA trieda H14).
Ďalej ešte existujú ULPA filtre (ULPA - Ultra Low Penetration Air), ktoré dokážu zachytiť dokonca mikroskopické častice, ako sú pele, exkrementy roztočov pod.
Veľmi dôležité je správne usadenie týchto filtrov. V prípade zlého nasadenia, vzniknú netesnosti a prítomnosť filtrov bude zbytočná.
Rozdelenie HEPA filtrov podľa prašnosti zistíte podľa označenia, ale väčšinou bývajú od triedy 10 až po triedu 17. Vo väčšine vysávačov sa používajú HEPA filtre do triedy 13. Čím vyššia trieda, tým lepšie filtrácie.
Rozdelenie HEPA filtrov:
- HEPA filter tr. 10 - filter zadrží 85% prachu *
- HEPA filter tr. 11 - filter zadrží 95% prachu *
- HEPA filter tr. 12 - filter zadrží 99,5% prachu *
- HEPA filter tr. 13 - filter zadrží 99,95% prachu *
- HEPA filter tr. 14 - filter zadrží 99,995% prachu *
* Prachové častice s veľkosťou 0,3 mikrometra
Rozdelenie ULPA filtrov:
- ULPA filter tr. 15 - filter zadrží 99,995 prachu *
- ULPA filter tr. 16 - filter zadrží 99,9995 prachu *
- ULPA filter tr. 17 - filter zadrží 99,999995 prachu *
* Prachové častice s veľkosťou 0,18 mikrometra
a) Priemyselné vysávače
Priemyselné vysávače sú špecifické svojou veľkosťou, sacím výkonom a spôsobom využitia. Sú prispôsobené pre vysoký výkon a vysávanie ťažkého prachu v každom priemyselnom odvetví.
Takéto základné rozdelené priemyselných vysávačov je:
1) Jednofázové priemyselné vysávače
Jednofázové vysávače sú vhodné pre vysávanie menšieho množstva nečistôt v priemysle, akou sú napr. oceľové špony apod.
2) Trojfázové priemyselné vysávače (indukčné motory)
Trojfázové priemyselné vysávače sú potom určené na súvislé vysávanie i niekoľkých hodín. Možno nimi riešiť aj veľmi náročné úlohy. Platí tu, že vysávať sa dá čokoľvek.
Ďalej môžeme deliť:
- Podľa počtu turbín / motorov (jednomotorové, dvojmotorové, trojmotorové ....)
- Podľa filtrácia (veľmi dôležité napr. Pri bezpečnostných vysávačov - či bude dochádzať k vysávanie nebezpečného prachu)
- S elektrickou zásuvkou alebo bez (využijete možnosť pripojenia napr. Vŕtačky priamo k vysávaču?)
- S čistením filtra (elektronické čistenie filtra, mechanický oklep filtra)
- S vypúšťaním vody z nádoby
b) Profesionálne vysávače
Profesionálne vysávače sú určené pre každodennú prevádzku všestranného využitia. Svoje uplatnenie nájdu najmä pri upratovaní hotelov, reštaurácií, kancelárií, menších dielní, apod. Väčšina profesionálnych vysávačov umožňuje bezvreckového vysávanie, vďaka ochrane motoru - filtra. Prevažne tieto vysávače tiež disponujú plavákom pre vysávanie vody.
Profesionálne vysávače môžeme deliť obdobne ako veľké priemyselné:
- Podľa druhu nádoby (plastová, nerezová, výklopná i.)
- Podľa filtrácia (veľmi dôležité napr. Pri bezpečnostných vysávačov - či bude dochádzať k vysávanie nebezpečného prachu)
- S elektrickou zásuvkou alebo bez (využijeme možnosť pripojenia napr. Vŕtačky priamo k vysávaču?)
- S čistením filtra (elektronické čistenie filtra, mechanický oklep filtra)
c) Špeciálne vysávače
Špeciálne vysávače môžeme brať také, ktoré sú určené pre špeciálne využitie. Napríklad prenosné chrbtové vysávače pre použitie v malých, členitých priestoroch akou sú divadlá, kiná, dopravné prostriedky hromadnej dopravy a iné. Tieto vysávače prenosné na chrbte sú veľmi kompaktné, ľahké, a ľahko ovládateľné. Ponecháva voľné ruky, nebráni pohybu a umožňuje rýchlu, efektívnu a menej namáhavú prácu.
d) Samoobslužné vysávače
Jedná sa o stacionárne samoobslužné vysávače určené na komerčné účely. Tieto vysávače sú vhodným doplnkom čerpacích staníc a sú konštruované tak, aby odolali rôznym poveternostným vplyvom. Väčšina týchto samoobslužných vysávačov disponuje integrovaným systémom (mincovník) k prevádzke na mince alebo na žetóny.