Výkonný vysokotlakový čistič
Vysokotlakové čističe sú v dome všestrannými pomocníkmi
Vyznačujú sa jednoduchou manipuláciou: prístroj napojíte na vodu a do zásuvky, otočíte vodovodným kohútikom, zapnete tlakový čistič a radosť z čistenia môže začať. V kombinácii s príslušenstvom sa z vysokotlakových čističov stáva multitalent, možnosti jeho použitia sú takmer neobmedzené - a je jedno či použijete stroj na mokré otryskávanie, čistenie potrubia, terás alebo odkvapov.
Čo by ste mali vedieť než kúpite vysokotlakový čistič
- Tlak: v reklamných letákoch sa často stretávate s udávaným max. tlakom. Táto udávaná hodnota, aby vyzerala z marketingových dôvodov bombasticky, je väčšinou v skutočnosti hodnota tlaku EWbar. Táto hodnota však udáva teoreticky dosiahnuteľnú hodnotu tlaku čerpadla za použitia rotačnej trysky a nemá nič spoločne s pracovným tlakom, ktorý nameriate len manometrom na výstupe čerpadla. V skutočnosti je pracovný tlak o cca 50% nižší než tlak EWbar. U bežných umývačiek pre domáce použitie sa pohybuje prevádzkový tlak od 80 do 120 Bar. U umývačiek strednej triedy sa pracovný tlak pohybuje od 120 do 150 bar. Nad túto hodnotu sa jedná už väčšinou o umývačky profesionálne.
- Výkon čerpadla: je rozdiel ak čistenú plochu ostriekate injekčnou striekačkou alebo na ňu vylejete vedro vody. Áno, ako ste správne pochopili, je dôležité, aké množstvo vody k čisteniu použijete. Výkon čerpadla sa udáva obvykle v l/hod a čím je jeho hodnota väčšia tím lepších výsledkov pri čistení dosiahnete. Na tlaku vody iste veľmi záleží, ale tiež na množstve vody, zvlášť pri čistení veľkých plôch. Ideálny stav je umývačka s veľkým tlakom a veľkým výkonom čerpadla.
- Takže: pokiaľ potrebujete hlavne strhnúť nečistotu i z ťažko prístupných miest, voľte umývačku s vyšším tlakom. Pokiaľ potrebujete umývať veľké plochy, volte umývačku s väčším výkonom čerpadla (výkon je udávaný v l/hod).
- Príslušenstvo: pri kúpe umývačky sa informujte na možnosť dokúpenia príslušenstva ako je rotačná kefa, tryska na čistenie odpadov a pod.
- Viete aká je najčastejšia a najdrahšia porucha u tlakových umývačiek? Zmrznutie a roztrhnutie čerpadla alebo tlakovej pištole !!!!! Takže venujte prosím pozornosť tomu, kde umývačku skladujete. Na zimu umývačku a príslušenstvo riadne odvodnite.
- Je dobré umývačku vždy odvodniť? Nie je, (s výnimkou zimy) v umývačke môžu "prischnúť" "O" krúžky pohyblivých častí, (napr. recyrkulačný ventil) potom napr. tento ventil zostane v medzipolohe a umývačka netlakuje. Ventil je potom potrebné uvoľniť. Pokiaľ umývačku používate málo, je dobré ju cca raz za mesiac napojiť na vodu, spustiť a pod tlakom prepláchnuť.