Čistiace prostriedky a ich využitie

Čistiace prostriedky a ich využitie

Na čistenie sa používajú rôzne čistiace prostriedky, v závislosti od typu povrchu, ktorý sa má vyčistiť, od spôsobu čistenia a typu znečistenia nachádzajúceho sa na povrchu. V komerčných kuchyniach sa používajú štyri hlavné typy čistiacich prostriedkov:

  • Detergenty
  • Odmasťovadlá
  • Brúsivá
  • Kyseliny

Detergenty
Čistiace prostriedky - detergenty - sú najbežnejším typom čistiaceho prostriedku a používajú sa v domácich ako aj komerčných kuchyniach. Pracujú tak, že narušia nečistoty, čo uľahčuje ich následné umývanie.
Detergenty používané v komerčných kuchyniach sú zvyčajne syntetické detergenty vyrobené z ropných produktov a môžu byť vo forme prášku, tekutiny, gélu alebo kryštálov.


posso usar o self storage para armazenar produtos de limpeza 3

Odmasťovadlá
Odmasťovacie prostriedky sú niekedy známe ako rozpúšťadlá a používajú sa na odstránenie mastnoty z povrchov ako sú napríklad vrchná doska rúry, pulty a rošty grilu.
Ako odmasťovadlá sa v minulosti bežne používali metylovaný lieh alebo lieh. Väčšina potravinárskych podnikov sa v súčasnosti pokúša používať netoxické, odmasťovacie prostriedky vo svojich prevádzkach, aby sa zabránilo chemickej kontaminácii.

Brúsivá
Abrazíva sú látky alebo chemikálie, ktoré sa využívajú na čistenie tvrdých povrchov pôsobením svojej drsnej zložky. V komerčných kuchyniach sa brúsivá zvyčajne používajú na čistenie podláh, hrncov a panvíc.
Brúsivá by sa mali používať opatrne, pretože môžu poškriabať určité druhy materiálov používaných v kuchynských zariadeniach, ako sú plasty alebo nehrdzavejúca oceľ.

15111211012019

Kyseliny
Kyslé čistiace prostriedky sú najúčinnejším typom čistiaceho prostriedku a mali by sa používať opatrne. Ak nie sú správne nariedené, môžu byť kyslé čistiace prostriedky veľmi jedovaté a leptavé.
Kyslé čistiace prostriedky sa všeobecne používajú na odstraňovanie minerálnych usadenín a sú užitočné na odstraňovanie škvŕn z umývačiek riadu alebo na odstraňovanie hrdze z toaletných zariadení.

Vždy čistite dezinfekčným prostriedkom
Čistenie je iba prvým krokom ako zabezpečiť kuchyne bez baktérií. Čistenie sa vykonáva pomocou saponátu, ale nezabíja baktérie alebo iné mikroorganizmy, ktoré môžu spôsobiť otravu jedlom. Aby ste zabili baktérie a zabezpečili čisté pracovisko, musíte ho dôkladne vyčistiť a dezinfikovať.

Účinné čistenie a dezinfekcia tiež napomáha:

  • zabrániť vniknutiu rôznych živočíchov do prostredia kuchyne (šváby, myši a pod.)
  • zabrániť kontaminácii plôch
  • zabrániť alergickým reakciám spôsobeným kontamináciou

20170427213725 GettyImages 169270362

Uistite sa, že každý, kto manipuluje s potravinami vo vašej firme vie, ako správne prostredie čistiť a dezinfikovať a prečo je to dôležité. Zapísanie vašich zamestnancov do kurzu manipulácie s potravinami vám môže pomôcť zabezpečiť, aby vaše podnikanie zostalo v súlade so zákonmi a predpismi o bezpečnosti potravín, absolvovalo zdravotné prehliadky a chránilo zákazníkov pred zdravotnými rizikami, ako sú alergické reakcie a otrava potravinami.