Ako správne vytepovať a vyčistiť koberec ?

Ako správne vytepovať a vyčistiť koberec ?

Jedným z najčastejších omylov, ku ktorým dochádza pri výbere tepovača je názor, že na tepovanie stačí akýkoľvek typ extraktora, ktorým stačí na koberec alebo textíliu nastriekať vodu a následne ju tepovacím strojom odsať. Výsledkom takéhoto názoru je potom to, že mnohé koberce po „vyčistení“ vypadajú horšie ako pred ním.

Treba si totiž uvedomiť, že nieje tepovač ako tepovač. A že komerčná značka a názov „professional“ na stroji ešte z neho naozaj profi stroj nerobí. Typickým príkladom sú napríklad stroje značky Karcher Puzzi.  Tieto stroje sú reklamou prehypované a mnohonásobne predražené mašiny, v skutočnosti na úrovni jednoduchých hobby strojov. Majú malé nádoby na vodu, slabé čerpadlo, slabý sací motor, celoplastové prevedenie a jediná vec, ktorú majú spoločnú s naozaj profesionálnymi tepovačmi je ich cena.

vhcbnvbnm

Ak chcete s tepovačmi dosiahnuť čo najlepšie výsledky, je dôležité pochopiť niekoľko základných pojmov o tom, čo budete čistiť. Po prvé, koberce a textílie sú znečistené dvoma druhami nečistôt: suché nečistoty, ako je napríklad piesok a nečistoty; a lepkavé, mastné nečistoty, ako sú zvyšky mastnoty, dechtu a pod.

Jednou z prvých chýb, ktoré vznikajú pri tepovaní je to, že si pred ním koberec alebo sedačku dôkladne nepovysávame od suchých nečistôt. Treba si uvedomiť, že tepovač nieje vysávač. Ak ste sa už na základnej škole niečo naučili na ihrisku, pravdepodobne ste sa dozvedeli, že suché nečistoty a voda vytvárajú blato. Táto „detská veda“ sa vzťahuje aj na koberce, ktoré dnes čistíte. Ak suché nečistoty neodstránite z koberca skôr, ako začnete s čistením, vytvoria na vašom koberci blato, ktoré následne rozmazávate po koberci.

Môžete si myslieť, že extraktor by mal tieto nečistoty odstrániť, veď predsa od toho je; Ale pozor, na tento účel však nie je navrhnutý žiadny tepovač alebo extraktor. Majte na pamäti, že suché nečistoty predstavujú zhruba 80 percent nečistôt  v koberci, a preto väčšinu nečistôt z koberca pred samotným tepovaním odstránite jednoduchým vysávaním.

A čo ďalších 20 percent? Pozostávajú z lepkavých mastných nečistôt. Tieto nečistoty sú zvyčajne tie, ktoré vidíte vizuálne a ktoré vám oznamujú: „Koberec je špinavý.“

Ďalšou veľmi častou chybou, ktorú pri tepovaní môžete urobiť je tá, že svoj tepovací čistiaci stroj okamžite zapnete a začínate s čistením. Pri väčšine extrakčných zariadení to znamená, že chémia bude mať asi jednu sekundu času kontaktu s nečistotami, ktoré má z vlákien odstrániť a následne bude odsaná. To znamená že nedokáže efektívne začať pôsobiť na znečistenú plochu. Preto je dôležité plochu ktorú plánujeme tepovať najskôr povysávať a následne nastriekať extraktorom vodu z roztokom, nechať krátku dobu pôsobiť a až potom tepovacím strojom odsať. Hlavne v prípade, keď budete čistiť plochu, ktorá nebola tepovaná niekoľko mesiacov.

Ako teda môžete zvýšiť výkonnosť vašich extraktorov? Ako sme už spomínali, musíte najskôr koberce povysávať - ​​ale nielen rýchlo, ale hlavne dôkladne. Nezabudnite, že kvalitným povysávaním dokážete z koberca odstrániť až 75 % hrubých nečistôt. Tento krok je zďaleka najdôležitejší pre váš následný úspech pri tepovaní.

gfh2

Nemenej dôležitý je aj správny výber čistiacej chémie. Majte na pamäti, že chémia musí byť tekutá a NEPENIVÁ, aby nedošlo ku poškodeniu tepovacieho stroja. Použitím práškov, rôznych aviváži len ničíte tepovaný materiál ako aj svoj tepovač.

Pokiaľ ide o chemické pôsobenie roztoku, jeho správna doba je veľmi dôležitým krokom, ktorý sa ale často prehliada. Po vysávaní syntetických kobercov naneste kvalitný zásaditý predsprej (podľa pokynov väčšiny výrobcov nič nad 10 pH). Predstriekajte iba toľko priestoru, koľko je možné v danom čase vyčistiť. Je to dôležité, nakoľko umožníte čistiacemu roztoku zapôsobiť na nečistoty v textílii. Nedovoľte, aby predsprej zaschol na koberci. Mohlo by dôjsť ku jeho poškodeniu, napríklad vytiahnutím jeho farby a následným vyblednutím.

Následne potom dôkladne z koberca všetku vodu spolu s nečistotami tepovačom odsajte. Treba si uvedomiť, že na tento úkon sú vhodné hlavne stroje s veľkým sacím výkonom. A keďže čistíte koberce, tak musíte na dané príslušenstvo ako je tepovacia podlahová hubica aj adekvátne pritlačiť a preto sa vyhnite plastovému príslušenstvu v podobe podlahových extrakčných hubíc. Hlavne pri lacných tepovacích strojoch, prípadne pri predražených hobby strojoch ako sú napríklad tepovače Karcher Puzzi.

Ale ešte nekončíme, čaká nás posledný krok. Po vytepovaní koberca je dôležité jeho prepláchnutie (refreshnutie) čistou vodou. Takže so stroja vyprázdnime prebytočnú vodu z roztokom, nádobu vypláchneme, naplníme čistou vodou a pretepujeme ešte raz celú plochu. Týmto dosiahneme 100% čistiaci efekt.

DSC03666

Nesmieme zabudnúť, že ani použitím najvýkonnejších tepovacích strojov nedokážete odsať 100% prebytočnej vody a koberce, alebo sedačky ostávajú vlhké. Aby sme po vytepovaní čo najviac skrátili čas sušenia, môžeme použiť sušiče kobercov.

Na záver si teda zhrnieme všetky zásady pri čistení kobercov:

1. Odstránenie hrubých nečistôt

2. Povysávanie kobercov

3. Predsprej kobercov pred tepovaním

4. Tepovanie s roztokom

5. Tepovanie (refresh) s čistou vodou

6. Odsanie prebytočnej vody

7. Sušenie kobercov po tepovaní

How to Use a Powersol Carpet Extractor Formula

Ak sa však budete riadiť týmito jednoduchými zásadami, bude vždy výsledný efekt po tepovaní dokonalý.