Aký je rozdiel medzi horúcovodnými a studenovodnými vysokotlakovými čistiacimi strojmi?

Aký je rozdiel medzi horúcovodnými a studenovodnými vysokotlakovými čistiacimi strojmi?

Nie všetky vysokotlakové čistiace stroje sú rovnaké. V skutočnosti ich delíme do dvoch veľmi odlišných kategórií: studenovodné a horúcovodné vysokotlakové čistiace stroje.

Pretože aj horúcovodné aj teplovodné vysokotlakové čistiace stroje majú modely s rovnakými parametrami a teda prietokom vody, rovnakým tlakom a rovnakou schopnosťou čistenia v interiéri alebo exteriéri, vyvstáva otázka, ako si máme správne vybrať medzi studenovodným a teplovodným vysokotlakým čistiacim strojom, keď sú všetky ostatné parametre okrem typu použitia vody relatívne rovnaké?

Vysokotlakové čistiace stroje studenovodné:
Sú ideálne na odstraňovanie hrubej špiny a nečistôt. Ak je však povrch, ktorý čistíte, znečistený aj nečistotami zmiešanými s olejom alebo mazivom, studenovodný vysokotlakový umývací stroj oleje len rozmazáva po povrchu, ale nieje schopný ich účinne odstrániť. A je jedno, koľko čistiaceho prostreidku použijete.

Vysokotlakové čistiace stroje teplovodné:
Sú špeciálne určené na čistenie porvchov od mastnôt, oleja a tukov, rovnako ale aj od veľmi hrubej nečistoty. Je to podobné ako v kuchyni. Pokiaľ umývate v dreze nádoby znečistené od mastných jedál, mastnotu len rozmazávate, akonáhle ale pridáte teplú vodu, mastnota ide pekne dolu. To isté platí pre čistenie vysokotlakovou umývačkou. Ak je olej alebo mastnota v akejkoľvek forme, budete na jej rýchle odstránenie potrebovať teplovodný vysokotlakový umývací stroj.

how to start a gas powered pressure washer

Jednoduché fyzikálne vysvetlenie, ako fungujú tlakové umývačky vody
Keď je horúca voda uvoľnená do čistiacej rovnice, prináša silný energetický úder. Táto energia tiež spôsobuje zníženie povrchového napätia vody, čo jej umožňuje ľahšie a efektívnejšie prenikať molekulami tuku a špiny.

V skutočnosti existujú tri kľúčové prvky vysokotlakových čistiacich strojov - teplo, agitácia a mydlo, ktoré úspešne odstraňujú mastnotu a špinu. Fungujú takto:

Teplo, ako je opísané vyššie, vytvára vysokorýchlostný molekulárny účinok, ktorý spôsobuje, že čistiaci prostriedok je aktívnejší a znižuje povrchové napätie vody, takže môže účinne prenikať do špiny na molekulárnej úrovni.

Agitácia je náraz, ktorý pochádza z objemu vody a tlaku vody dopadajúceho na povrch - podobne ako pri ručnom drhnutí jedálenského taniera v dreze.

Mydlo (často označované užívateľmi vysokotlakových čističov ako „čistiaci prostriedok“) chemicky prerušuje spojenie medzi nečistotami a povrchom. Začína sa, keď sa molekuly oleja a mastnoty zachytia na nečistotách a udržia ich v pasci alebo naviazané na povrch. Čistiace prostriedky používajú zmäkčovadlá, ktoré sa technicky označujú ako „povrchovo aktívne látky“ (skratka pre „povrchovo aktívne činidlá“), aby emulgovali olej a mastnotu - ide o proces, v ktorom už dve alebo viac nemiešateľných kvapalín, ako je olej a voda, už neodpudzujú iné, ale v skutočnosti ich zmiešajú. Keď sa olej a voda dokážu zmiešať a vytvoriť emulziu, špina - stále lipnúca na oleji a tuku - sa odvedie do premývacej vody.

High Pressure Cleaning with Personal Protective Equipment 01

Čo to všetko teda súvisí s vysokotlakovým čističom?
Horúcovodné vysokotlakové čističe spájajú dokonalú rovnováhu všetkých troch týchto kľúčových prvkov - teplo, agitácia a mydlo, aby poskytli maximálnu silu vysokotlakového čistenia.

Ako zistíte, kedy používať horúcu vodu?
Ak čistíte motory, automobilové diely alebo čokoľvek znečistené olejom alebo mazivom, budete potrebovať horúcu vodu. Rovnako ako jedlá vo vašom dreze, horúca voda „topí“ mastnotu a špinu, kdežto studená voda ju len roztiera.

Na druhú stranu, ak potrebujete vyčistiť nečistoty, blato, prach, alebo dokonca odstrániť farby, studenovodný vysokotlakový čistič bude dobre fungovať. V kombinácii s detergentom môže byť aj studenovodný vysokotlakový čisitč veľmi účinným v mnohých aplikáciách.

Pravidlo je ale jednoduché: čokoľvek studená voda čistí, horúca voda to bude čistiť lepšie a rýchlejšie.

Sú horúcovodné vysokotlakové čistiace stroje drahšie ako studenovodné?
Áno, niekedy až dvakrát tak, kvôli zložitosti stroja a ohrevu teplej vody pod tlakom. Horúcovodné vysokotlakové čistiace stroje si tiež vyžadujú preventívnejšiu údržbu, ako je sústava horáka, špirála a ochrana pred nadmerným tlakom, ktoré si vyžadujú každoročné prehliadky a údržbu.

Horúcovodné vysokotlakové čistiace stroje napriek tomu vedia ľahko ušetriť na nákladoch na prácu tým, že poskytujú rýchlejšiu a efektívnejšiu metódu tlakového čistenia. A pretože voda je tlačená strojom takou veľkou rýchlosťou, je potrebné menej čistiaceho prostriedku, čo vám ušetrí ešte viac peňazí.

pressure cleaning featured 01

Ako sa ohrieva voda v horúcovodnom vysokotlakom čističi?
Voda vstupuje do vysokotlakovej umývačky z hrdla alebo nádrže cez prívodnú hadicu. Najprv prechádza cez vysokotlakové čerpadlo, ktoré zrýchľuje vodu na jej ceste cez vyhrievaciu špirálu. Konfigurácia špirálovitého alebo kruhového vinutia umožňuje vode, aby sa maximálnym vystavením plameňu (poháňanému motorovou naftou alebo zemným plynom / propánom) vystavila maximálnemu pôsobeniu plameňa na stred cievky. [V prípade všetkých elektrických modelov je cievka ponorená do nádrže na teplú vodu ohrievanú elektrinou.] V čase, keď voda steká z cievky a je tlačená cez dýzu na čistený povrch, dosiahne teplotu až 150 °C

Je parný čistič rovnaký ako horúcovodný čistiaci stroj?
Nie je nezvyčajné počuť, že niektorí horúcovodné vysokotlakové čističe nazývajú aj parné čističe. Aj keď existuje niekoľko aplikácií, ako je odmrazovanie alebo dezinfekcia vyžadujúce paru, v priebehu rokov sa preukázalo, že horúca voda pod vysokým tlakom je oveľa efektívnejšou metódou čistenia ako para. Je to preto, že umývanie horúcou vodou má ďalšiu výhodu a to v miešaní - objem vody pod vysokým tlakom dokáže oveľa účinnejšie a efektívenjšie odstrániť nečistoty z povrchov.

Niektoré systémy na čistenie tlaku však ponúkajú možnosť „kombinácie pary“, keď je voda prehriata na 200 °C, aby sa vytvoril efekt „nasýtenej pary“ pre niektoré zriedkavé aplikácie, kde povrch vyžaduje čistenie pri vyššej teplote.