Najbežnejšie problémy s vysávačmi

Najbežnejšie problémy s vysávačmi

Najbežnejšie problémy s vysávačmi a ako si s nimi poradiť

Veľká časť základnej konštrukcie je pri väčšine vysávačov v podstate rovnaká a odstraňovanie bežných porúch vysávača môže a často aj býva jednoduchá. Zatiaľ čo odhalenie poruchy vysávača môže byť pomerne jednoduché, pri odstraňovaní porúch je vhodné požiadať o odbornú pomoc, najmä ak dôjde k poruche na akejkoľvek integrálnej súčasti vysávača.

Bezpečnosť je vždy kľúčovým problémom pri vykonávaní akýchkoľvek domácich opráv a ak Vám chýbajú nevyhnutné ochranné pomôcky, služby vyškolených servisných technikov by mohli byť tou správnou voľbou.

Strata výkonu vysávača
Bežné problémy s nedostatočným výkonom vysávača môžu byť zapríčinené niekoľkými základnými problémami a môžete ich jednoducho vyriešiť.

Zanesený vzduchový filter môže spôsobiť pokles sacieho výkonu. Túto závadu je možné ľahko odstrániť, je nutné dôkladne skontrolovať a vyčistiť všetky filtre, ktorými je vysávač vybavený. Ak na filtri objavíte výraznejšie poškodenie, je potrebné ho vymeniť. Mali by ste tiež skontrolovať filter na výstupe vzduchu z vysávača, aby ste sa uistili, že nie je zanesený, roztrhnutý alebo inak fyzicky poškodený.

images 1

Nedostatočný sací výkon môže tiež naznačovať aj upchatie sacej hadice. Hadicu môžete skontrolovať aj fyzicky, po jej odpojení od vysávača. Hadicu čo najviac natiahnite a narovnajte aby bola maximálne rovná. Pomocou silnej baterky posvieťte do hadice. Ak svetlo neprechádza cez hadicu, zvyčajne to znamená upchatie hadice rôznymi nečistotami. Hadicu môžete vyčistiť pomocou dlhej rukoväte, napríklad od metly, s pomocou ktorej uvoľníte zaseknuté nečistoty z hadice.

Ak vysávač nevytvára žiadne sanie a nie je schopný odsávať žiadny prach a nečistoty, môže to znamenať problém so sacím motorom. V niektorých prípadoch sa stáva, že motor je zablokovaný nečistotami, ktoré mu znemožňujú správne pracovať.

Môže to tiež znamenať netesnosť v sacom systéme, ktorá spôsobuje stratu podtlaku. Aby sa vytvoril dostatočný sací výkon je nevyhnutné aby bol systém úplne utesnený. Ak sa niektorý zo spojov uvoľní alebo vzniknú praskliny v niektorej časti systému, vysávač nie je schopný dosiahnuť primeraný výkon. V prípade vzniku akýchkoľvek prasklín a netesností by sa mali všetky poškodené diely vymeniť.

Nezabudnite tiež skontrolovať filtračné vrecko či nie je preplnené. Ak je to potrebné vymeňte alebo vyčistite filtračné vrecko. V prípade, že neviete ako na to, znovu si prosím pozorne prečítajte návod na použitie a údržbu, v ktorom je tento postup prehľadne vysvetlený.

Vysávač je neobvykle hlučný a vibruje
Vo väčšine prípadov je zdrojom neobvyklých zvukov a vibrácií vysávača práve sací motor. Dochádza k tomu, ak sa do oblasti motora dostanú nečistoty, ktoré blokujú prietok vzduchu alebo samotný motor. Častokrát môže za neobvyklé vibrácie a hluk aj poškodený alebo zlomený ventilátor motora. V tomto prípade je nutné poškodenú súčiastku nahradiť pred ďalším spustením vysávača aby nedošlo k rozsiahlejšiemu poškodeniu.

Motor vysávača sa zdá byť mŕtvy
Ak sa váš vysávač zdá byť mŕtvy, mohlo by to znamenať, že vznikol problém s jeho napájaním. Je potrebné skontrolovať napájací kábel a tiež skontrolovať poistku zástrčky, ku ktorej je vysávač pripojený. Tento problém môže byť aj v samotnom vysávači, kedy mohlo prísť k poškodeniu hlavného spínača vysávača alebo k vyhoreniu elektronickej riadiacej dosky vysávača.

dyson vac 3

Ďalšou obvyklou príčinou takého stavu vysávača je aktivovaná tepelná poistka vysávača ako ochrana proti prehriatiu motora a jeho poškodeniu. V najhoršom prípade môže ísť o poruchu na sacom motore ako následok preťaženia alebo prehriatia.

Z bezpečnostných dôvodov, pre ochranu vás ako aj vášho zariadenia nezasahujte do elektrického systému vysávača, ale vždy sa obráťte na autorizované servisné centrum.

Vyhnite sa bežným poruchám vysávača
Dodržiavanie správnych postupov pri údržbe vám môže pomôcť vyhnúť sa veľkej väčšine bežných porúch vysávača. Väčšina porúch sa zvyčajne týka iba pár určitých komponentov vysávača a pri náležitej starostlivosti môžete zabrániť vzniku akýchkoľvek vážnych problémov.

Čisté filtre a filtračné vrecko
Pravidelné vyprázdňovanie filtračných vreciek je veľmi dobrým zvykom. Filtračné vrecká určené na jednorazové použitie by sa nemali vyprázdňovať a opätovne používať, pretože sú väčšinou vyrobené z porézneho materiálu, ktorý sa pri filtrácií nečistôt upcháva. Viacnásobné používanie takýchto filtračných vreciek môže spôsobovať časté prehrievanie motora počas prevádzky. Podobne je nutné pravidelne kontrolovať a čistiť aj všetky filtre, ktorými je vysávač vybavený.

V zásade by mali byť filtračné vrecká vymenené alebo vyprázdnené, ak sú naplnené do ¾. Filtre vo vysávači by sa mali vymieňať minimálne raz za rok a filtre so štandardom HEPA by sa mali vymeniť minimálne dvakrát za rok.

vbncncvnvcn

Čisté hadice
Akýkoľvek predmet zachytený v sacej hadici môže mať veľmi negatívny vplyv na celkový výkon vysávača. Upchatie hadice spôsobí, že sací motor je nadmerne namáhaný a to môže spôsobiť jeho prehrievanie alebo dokonca jeho poškodenie.

Zaobchádzajte opatrne s napájacím káblom
Častým problémom je poškodenie napájacieho kábla vysávača z dôvodu nešetrnej manipulácie s ním a jeho používaním ako „vodítko“ vysávača. Obzvlášť treba dávať pozor na manipuláciu s napájacím káblom, ak je vysávač vybavený automatickým navíjaním kábla.

Šetrné zaobchádzanie s vysávačom s starostlivá údržba vám pomôžu dosiahnuť maximálnu produktivitu vysávača po celú dobu jeho životnosti.